Arganolja mot celluliter 50ml
Ekologisk arganolja mot cellulliter
Minska celluliter med denna fantastiska arganolja. Oljan tillverkas av arganträdets frukter. Det växer enbart i Marocko och har i århundraden använts av lokalbefolkningen för sina unika egenskaper. Den används med fördel för att göra huden len, smidig och för att minska celluliter.
Äkta olja från marockanskt arganträd
Minskar celluliter, ärr och bristningar
Lämplig på acnehud och för psoriasis
Arganoljans egenskaper
Arganoljan är mycket tunn och den tränger därför snabbt in i huden. Den kan därför med fördel användas under ögonen där huden är som tunnast. Oljan har nämligen en dokumenterad förmåga att minska uppkomsten av fina linjer.
Det rika innehållet av vitamin E motverkar ärrbildning samtidigt som den påskyndar läkning och lugnar irriterad hud. Arganoljans antiinflammatoriska egenskaper gör att den också är lämplig för acnehud och psoriasis.
